Jdi na obsah Jdi na menu
 


Laický slovník

Antikoncepce Snad to mělo být osvobození ženy. Ale ženy se v mnoha zemích osvobodily od dětí tak, že žádné nemají.

Astrologie je pověra. (viz Bocheňski Jos. Maria v knize Slovník filozofických pověr)

Česká televize je pravděpodobně nejhorší "PR" agentura působící na našem území.

Dotace Jsou ekonomický nástroj, který pokřivuje tržní princip. Může však ve vyjímečných situacích podržet něco, co společnost považuje za důležité. Také může zničit hospodářství některých zemí, které si velké dotace dovolit nemohou (země třetího světa).

Dluh je snad ekonomický pojem. Někdy pomůže, ale často stáhne pod vodu. Nezdá se mi dobré zvyšovat platy ve státní sféře, když je země těžce zadlužena. (4.4.2015) Jeví se potřebnější zvyšovat platy tam, kde potřebuju lidi, výkon. Zdravotní sestry, lékaři, učitelé, výzkumníci a tp.

Ekonomika je něco, jako strategie ve vojenství neb v šachu. Ekonomické zájmy se prosazují politikou. Politika je něco jako v šachu taktika. Až když to nejde po dobrém, tak je třeba i válka.

Ekonom je někdo, kdo tvrdí, že nejsou peníze, ačkoli celý svět, když pracuje, vyrábí peníze. Měl by nám spíše vysvětlit, kam je dal, kde ty peníze jsou.

Evropská unie. Založena kdovíproč. Z posledních zpráv (20.09.2015) je vidět, že je schopna ustoupit od dobrovolnosti (kvóty běženců) až k vywslovenému diktátu. To jsme chtěli, když jsme hlasovali pro vstup do unie? Pak je logickým důsledkem myšlenka uvažovat o odchodu z unie, jak řekl poslanec do evropské unie. /Ransdorf).

GM potraviny - asi moc špatné a málo prozkoumané a přesto zaváděné do pěstování a asi i do spotřeby. A asi i zbytečné, protože se mnoho potravin nevyužije a vyhodí. Byla zpráva, že angličtí vědci napsali o neprokázaném zlepšení zdravotního stavu lidí požívajících biopotraviny. A čeští vědci toto okamžitě zpochybnili. Nevím, zda toto souvisí s velkými cenami za bio potraviny v česku.

Kartel Firmy se mezi sebou dohodnou a je po konkurenci. Ceny se tahají ve shodě stále výše.

Konkurence je když: soutěží firmy o přízeň zákazníka a přitom nejsou mezi sebou dohodnuti, to je pak kartel (viz výše). Jeví se, že konkurence může být hlavně mezi státním a soukromým. Tam, kde stát je liknavý přijde soukromník a nabídne lepší podmínky. Tam, kde soukromníci se dohodnou a začnou tahat ceny příliš nahoru, nastoupí stát a udrží ceny v lidských mezích.

Laik je, kdo není v daném oboru odborník. Vidíme, že nám v parlamentu vládnou povětšinou laici. Zvláště je na  specializovaná Nečasova vláda. Mezi nima snad už jen chybí býv. zaměstnanec Uhelných skladů.

Lobby je zajímavá složka. Motá se okolo vlivných lidí, zvláště poslanců a zlý jazyk tvrdí, že skrz poslance vládne lobby. . A posl. dobou už to tvrdí kdejaký jazyk ... (asi podplácejí ... )

Manipulace je když... vhodným poučením dosáhnete stavu, kdy protivná strana změní postoj ve váš prospěch. Viz volby 2010 a následující léta .. A ve výsledku je to katastrofa. Viz též "PR" agentury. Ta nejhorší je ČT.

Móda je, když lidi zblbnou. Móda donutí člověka, aby vyhodil neobnošené kalhoty či boty, když právě vyšly z módy. Pokud jde jen o ty kalhoty, není to to nejhorší ...Módě však podléhají i výroky, názory a pod. Co se lidé nabědují, nastýskají, ale módu neopustí, vlastní hlavou se řídit nebudou ...

Nesmrtelnost Co se lidé nabědují, nastýskají,než pochopí, že život je konečný. Někdo napsal, že život je nemoc ve stu procentech smrtelná. Někdo se s tím nechce smířit a vymyslí posmrtný život, jiný vymyslí převtělování, jiný život na nebi. Nedávno jsem přijel po zimě na chalupu a viděl opět jiřičky na drátě, jak si v hezkém jarním dni švitořili. Sdělovali si dojmy z daleké cesty. Dívám se na ně takto už aspoň pětadvacet jar. Pak mne napadne: kolika let se dožije jiřička? Tak to se asi dívám na již několikátou generaci těch, které jsem takto obdivoval již před těmi drahnými léty .. Ano, tímto způsobem jsou jiřičky nesmrtelné ...

Odborník je kvalifikovaný jedinec v tom kterém oboru. To ale značí, že v ostatních oborech je spíše laikem. Není také jisto, že svůj obor zná natolik, aby na světě nenapáchal více škody než užitku, což se v praxi občas skutečně děje.

Odborový boj je prosazování práva pracovníka na normální život. Na rozdíl od jiných bojových situací po něm nezůstávají na chodníku ležet mrtví a ranění. Je to svatý boj, uvedení do praxe Gandhího učení o nenásilném aktivním postupu proti zlu - viz Satjagraha. Ale mám pocit, že odboráři nebojují. 

Odbory  mají právo prosazovat své požadavky a nehledět při tom, co jim "radí" p. Kllaus ev. Kalousek. 

Plat státních zaměstnanců To je hrůza. V některých firmách berou údajně až stovky tisíc  měsíčně. Státem držený tunel. (20.9.2015)

Politika je obdoba taktiky ve vojenství nebo v šachu (ekonomika je strategie).

Přerozdělování Aby i mimina nemusely na odpolední šichtu, přerozděluje stát své příjmy z daní a říká, že dává dětské přídavky. Naštěstí mimina o tom nemají ani páru a klidně se na své maminky bezuzdně smějí ... jinak by stále plakala a bála se, že je z těch přídavků maminky neuživí. Proto spousta lidí raději se má dobře a nemá děti.

Státní podnik by měl mít též úlohu konkurovat podnikům soukromým, jakožto jediná skutečná konkurence. Soukromé firmy mají tendenci se integrovat a domlouvat.

Strany politické No to je hrůza. Kulhá to na obě nohy. Pravicový komentátor pravíil, že pravice je na tom bledě a jeden z lidu spíše levicový, říká, že levice je levá a ne levicová. (10/2014)

Uředník Je odborná síla, která spolupracuje na chodu úřadu. Ale někdy se přemnoží a zpúsobují nárůst státního dluhu. Zvláště nyní (21.09.2015) kdy platy a počty úředníků bují nad poměry.

Vlastnictví soukromé je příjemné pro majitele. Nevím, zda je možné skoupit všechny pozemky v některém státě a jeho obyvatelům zakázat vstup.Asi by bylo lepší pozemky neprodávat ase pronajímat. Mohl by to být dobrý zdroj pro státní pokladnu.

Zisk je to, co nám vyplyne z naší podnikatelské činnosti po odečtení vkladů. Varuji před křečovitou snahou o zisk např. ve zdravotnictví a ve výchově (školství, kultura, sport).